Myšlenka z nedělního kázání o 16. neděli v mezidobí

16.07.2021

Myšlenka z nedělního kázání o 16. neděli v mezidobí

(Mk 6, 30-34.53-56)

Drazí přátelé, prázdniny a dovolené jsou v plném proudu, a tak se pojďme dnes společně zamyslet nad pojmem odpočinku. Dnešní evangelium nám k tomu dává dostatečný materiál. Ježíš dnes říká svým učedníkům: "Pojďte i vy někam na opuštěné místo a trochu si odpočiňte."

Myslím, že odpočinek je umění. Sami asi zažíváme v práci i v životě ty chvíle, kdy už nevíme kudy kam. Hrne se to na nás stále rychleji a často nejsme už schopni vše zvládnout. Proto i dnes pro nás platí Ježíšova výzva: "Pojďte stranou, na klidné místo, trochu si odpočiňte." Jak ale my kolikrát reagujeme. Myslíme si často, že to nejde, že se planeta Země bez nás přestane otáčet kolem své osy. Jenže, kdo si neumí odpočinout, ten bere klid i lidem okolo sebe. Vytváří zmatky, nervozitu a vytváří tlak na druhé.

Buď se naučíme odpočívat, nebo zmatkovat a vytvářet tlak na sebe a své blízké. Zmatkovat nebo znervózňovat asi umí každý z nás přirozeně, ale naučit se odpočívat je dar a umění.

A nyní se zaměříme na odpočinek a "odpočinek." Mnoho z nás má zakódováno, že odpočinek - dovolená se musí odehrát mimo náš všední prostor a čas. Mnoho z nás zamění stres všedního dne za tzv. dovolenkový stres. Musíme být u moře, musíme slézat hory, musíme být akční. Ale bohužel to často nedává nám ani našim blízkým radost a odpočinek v pravém slova smyslu. Jen měníme jednu dynamiku za druhou. Je dobré si uvědomit, že pokud si chceme odpočinout, je důležité se naučit odpočívat i ve všedním prostoru a čase. Naučit se být sám se sebou. Neutíkat a nepachtit se. Naučit se ztišit a naučit se tzv. resetovat svou mysl a zvolnit. Ježíš ta slova učedníkům říká i nám: "Naučte se umění zklidnění a umění odpočinku." Nejdříve sami v sobě a na druhých lidech v našem okolí se to projeví také. A pro nás křesťany se můžou tyto chvíle odpočinku stát chvílemi, kdy se setkáme znovu s Bohem. Vždyť i v těchto chvílích můžeme spočinout u nohou Toho, který nás zve k odpočinku a načerpání nových sil. A pamatujme, že tím opuštěným místem k odpočinku musí být nejdříve naše nitro, naše srdce a naše mysl. Amen

Apoštolové se shromáždili u Ježíše a vypravovali mu všechno, co dělali a učili. Řekl jim: "Pojďte i vy někam na opuštěné místo a trochu si odpočiňte." Pořád totiž přicházelo a odcházelo tolik lidí, že neměli čas ani se najíst.  

Starokatolická farnost v Jihlavě                                                Kostel Povýšení sv. Kříže, Křížová ul. 1, 586 01 Jihlava
Všechna práva vyhrazena 2018
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma!