Myšlenka z nedělního kázání o 5. neděli velikonoční

12.05.2022

Myšlenka z nedělního kázání o 5. neděli velikonoční

(Sk 11,1-18; Žl 148; Zj 21,1-6; Jan 13, 31-35)

"Nové přikázání vám dávám: Milujte se navzájem, jak jsem já miloval vás, tak se navzájem milujte vy. Podle toho všichni poznají, že jste moji učedníci, budete-li mít lásku k sobě navzájem." Nám dnes říká Ježíš.

Co je to vlastně ta láska?

To slovo se objevuje tak často v poezii, písních i klasickém jazyce. Trochu se nám zprofanovalo. Trochu se stalo subjektivním vnímáním druhého člověka jako objektu našeho citu, bez ohledu na to, jak to cítí ten druhý. Já, to je to hlavní.

Všimněme si však jedné důležité věty Ježíše Krista: "Milujte se navzájem, jak jsem já miloval vás, tak se navzájem milujte." Ježíš nás miloval tak, že za nás nesl těžký kříž až na Golgotu. On za mne i tebe položil svůj život a potom třetího dne porazil smrt, abychom i my byli živí. Přijal svůj úděl pro každého z nás.

Láska, to je postavení milované osoby nad sebe, jak to ukázal celému lidstvu Kristus.

Drazí přátelé, možná jste si po mých slovech zúžili ta dnešní slova Ježíšova jen na snadno představitelné situace nás lidí v nejbližších vztazích. Ale ta slova jsou směřována šířeji.

Co my křesťané různých denominací? Jak to zvládáme? Jak naplňujeme výzvu Ježíšovu? Co my otcové, matky, synové, dcery a další. Jak to žijeme? Co v práci, jak se chováme k lidem, s nimiž trávíme možná více času, než doma? Nepřekročíme zraněného člověka, abychom neměli zpoždění?

Ježíš po nás nechce nic heroického. Ta láska, k níž nás vyzývá, často stojí jen pár minut našeho času, kdy zapřeme sami sebe a vyzdvihneme druhého člověka.

Poznají všichni, že jsme učedníci Krista? Odpovězme si každý sám za sebe. Amen.

                                                                                                 Když člověk miluje a cítí, že je milován, je všechno snadné.

                                                                                                                                                                                              (Jean Vanier)

Starokatolická farnost v Jihlavě                                                Kostel Povýšení sv. Kříže, Křížová ul. 1, 586 01 Jihlava
Všechna práva vyhrazena 2018
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma!