Myšlenka z nedělního kázání o 8. neděli v mezidobí

02.03.2019

Myšlenka z nedělního kázání o 8. neděli v mezidobí

(Lk 6, 27 - 38)

Dnes říká Ježíš Kristus tato slova: "Není dobrý strom, který dává špatné ovoce, ani zase špatný strom, který dává dobré ovoce. Každý strom se pozná po vlastním ovoci."

Dlouho jsem chodil kolem staré jabloně na naší zahradě. Je nevzhledná, pokřivená, prostě na pohled hodná pouze motorové pily. Má manželka ji však brání. Vždyť má každý rok plody, snaží se. Plody nejsou kvalitou voskovaná jablka z hypermarketů, ale chutné a plné přírodní svěžesti. Pila se jí nedotkla.

Jak my lidé také posuzujeme druhého člověka jen podle vzhledného pozlátka. Jak často ty první "lajny" v kostelích a na hostinách či recepcích nás oslní. Jak často nás oslní funkce, postavení, krása, moc, výmluvnost nebo lidské schopnosti. "Každý strom se pozná po vlastním ovoci."

Co když ten nevzhledný, odsuzovaný, lidmi zavržený člověk dává tomuto světu lepší ovoce, než ten navoněný, krásný, výmluvný a schopný? Který strom je dobrý nebo špatný? Lze to rozpoznat podle "kůry či pokřivení větví a kmenu" stromu, který posuzujeme? A co jsme my?

Nechoďme proto na nevzhledné jabloně hned s motorovou pilou a počkejme si na plody. A zároveň nepředpokládejme, že vzhledem dokonalá jabloň musí nutně plodit chutná a šťavnatá jablka.

Nezapomínejme na to, že i my jsme tou jabloní. Jen je otázkou, jaké je naše ovoce. Amen.

Chceš-li změnit druhé, musíš začít od sebe. (sv. Augustin)

Starokatolická farnost v Jihlavě                                                Kostel Povýšení sv. Kříže, Křížová ul. 1, 586 01 Jihlava
Všechna práva vyhrazena 2018
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma!